ULTIMATE LAFF-DOWN XVIII



Amir K - Ultimate Laff-Down XVIII WINNER
Amir K
Ultimate Laff-Down XVIII
WINNER
 

Tom Vrab - 2nd Place finisher
Tom Vrab
2nd Place finisher
Nick Hoff - 3rd Place finisher
Nick Hoff
3rd Place finisher
Dave Evans - 4th Place finisher
Dave Evans
4th Place finisher

Wednesday, August 5, 2009
Preliminary round #1
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Chris Adams
   1. 
Nat Baimel
   2. 
Eddie Barojas
   3. 
Tim Chizmar
   4. 
Doug Cross
   5. 
Jackie Fabulous
   6. 
Hannah Gansen
   7. 
Erin Hart
   8. 
Crazy Marvin
   9. 
Brady Matthews
  10. 
Elaine van Beek
Wednesday, August 12, 2009
Preliminary round #2
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Jeffrey Peterson
   1. 
Matthew Earl
   2. 
Lynn Epstein
   3. 
Alan Lebetkin
   4. 
Lee Levine
   5. 
Geoff Lott*
   6. 
Jason Love
   7. 
Tim Markowitz
   8. 
Devon Suraco
   9. 
Larry Tadlock
  10. 
Jen Wilkinson*

*Geoff Lott dropped out of the quarter finals. Jen Wilkinson who finished in fifth place takes Geoff's place.
Wednesday, August 19, 2009
Preliminary round #3
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Erik Mackenroth
   1. 
Joe Braza
   2. 
Lara Csengody*
   3. 
Warren Hendon
   4. 
Fuquan Johnson
   5. 
Kevin Lahaie
   6. 
J.G. Moore
   7. 
Mark Schumacher
   8. 
Kerry Arnold Stephens
   9. 
Tom Vrab
  10. 
Leslie Zimmerman*

*Leslie Zimmerman dropped out of the quarter finals. Lara Csengody who finished in fifth place takes Leslie's place.
Wednesday, September 2, 2009
Preliminary round #4
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Danny Villalpando
   1. 
Natisha Anderson
   2. 
Billy Bonnel
   3. 
Eric Hunter
   4. 
Daniel King
   5. 
Chris Kostolefsky
   6. 
Jeremy Paul
   7. 
David Rusiecki
   8. 
Christian Spicer
   9. 
Bob Wheeler
  10. 
X
Wednesday, September 9, 2009
Preliminary round #5
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Rosie Tran
   1. 
Jason Canning
   2. 
Henry Coleman
   3. 
Michael McCusker
   4. 
Dave Nunez
   5. 
Justin McClure
   6. 
David Moore
   7. 
Andrew Santa Maria
   8. 
Matthew Stolz
   9. 
Chris Valenti
  10. 
Yak
Wednesday, September 16, 2009
Preliminary round #6
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Richard Weiss
   1. 
Steve Carey
   2. 
Dave Evans
   3. 
Debby Garfinkle
   4. 
Nick Hoff
   5. 
William P. Lewis
   6. 
Alistair Neal
   7. 
Keith Reza
   8. 
Ben Rosenfeld
   9. 
Stefan Stignei
  10. 
Hope Surratt
Wednesday, September 23, 2009
Preliminary round #7
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Jorjeana Marie
   1. 
Matt Brooks
   2. 
Samuel J Comroe
   3. 
Jimmy Cox
   4. 
Corey Craig
   5. 
Tommy Keating
   6. 
Rhune Kincaid
   7. 
Wes Martens
   8. 
Ken Rahn
   9. 
Kris Rubio
  10. 
Sam Shimamura
Wednesday, September 30, 2009
Preliminary round #8
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Sven Amsterdam
   1. 
Robert Davis
   2. 
Vanessa Hernandez
   3. 
Daugne Keith
   4. 
Jeff Leon
   5. 
Jeff MacKinnon
   6. 
Pat Pepper
   7. 
Rico
   8. 
Anthony Rosas
   9. 
Erik Schulte
  10. 
X
Wednesday, October 7, 2009
Preliminary round #9
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Laura Hayden
   1. 
Rodleen Getsic
   2. 
Julie Lofrano
   3. 
Craig Mattes
   4. 
Joe Palen
   5. 
Brian Petrasek
   6. 
Crystal Romine
   7. 
Howard Serbin
   8. 
Earl Skakel
   9. 
Leonard Wayne
  10. 
X
Wednesday, October 14, 2009
Preliminary round #10
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Gabe Cardenas
   1. 
Jenna DePaulo
   2. 
Mark Fernandez
   3. 
Amir K
   4. 
Paul Lao
   5. 
Adam Rank
   6. 
David Rosenberg
   7. 
Diamond Twins
   8. 
Bradley David Upton
   9. 
Brooks Wheelan
  10. 
X
Wednesday, October 21, 2009
QUARTER-FINALS #1
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Ro
   1. 
Eddie Barojas
   2. 
Jason Canning
   3. 
Tim Chizmar
   4. 
Henry Coleman
   5. 
Jimmy Cox*
   6. 
Nick Hoff
   7. 
Amir K
   8. 
Brian Petrasek
   9. 
Anthony Rosas
  10. 
Hope Surratt

*Jimmy Cox did not perform in this quarter final.
Wednesday, October 28, 2009
QUARTER-FINALS #2
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Jim Bruce
   1. 
Natisha Anderson
   2. 
Dave Evans
   3. 
Eric Hunter
   4. 
Tommy Keating*
   5. 
Julie Lofrano
   6. 
Jeff MacKinnon
   7. 
Wes Martens
   8. 
Craig Mattes
   9. 
Brady Matthews
  10. 
Jen Wilkinson

*Tommy Keating did not perform in this quarter final.
Wednesday, November 4, 2009
QUARTER-FINALS #3
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Ro
   1. 
Jenna DePaulo
   2. 
Kevin Lahaie
   3. 
Lee Levine
   4. 
Alistair Neal
   5. 
Jeremy Paul
   6. 
David Rosenberg
   7. 
Earl Skakel*
   8. 
Matthew Stolz
   9. 
Diamond Twins
  10. 
Elaine van Beek

*Earl Skakel can not perform in the semi finals. Joe Braza replaces Earl.
Wednesday, November 11, 2009
QUARTER-FINALS #4
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Jonny Loquasto
   1. 
Joe Braza*
   2. 
Lara Csengody
   3. 
Vanessa Hernandez
   4. 
Daugne Keith
   5. 
Tim Markowitz
   6. 
Michael McCusker
   7. 
Kris Rubio
   8. 
Christian Spicer
   9. 
Larry Tadlock
  10. 
Tom Vrab

*Earl Skakel can not perform in the semi finals. Joe Braza replaces Earl.
Wednesday, November 18, 2009
SEMI-FINALS #1
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Cate Gary
   1. 
Joe Braza
   2. 
Jenna DePaulo
   3. 
Dave Evans
   4. 
Amir K
   5. 
Julie Lofrano
   6. 
Christian Spicer
   7. 
Elaine van Beek
   8. 
Tom Vrab
ULD XVIII semi finals #1
Wednesday, December 2, 2009
SEMI-FINALS #2
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Bethany Therese
   1. 
Eddie Barojas
   2. 
Vanessa Hernandez
   3. 
Nick Hoff
   4. 
Eric Hunter
   5. 
Daugne Keith
   6. 
Craig Mattes
   7. 
David Rosenberg
   8. 
Hope Surratt
ULD XVIII semi finals #2
Wednesday, December 16, 2009
FINALS
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Jackie Fabulous
Special Guest:  
Byron Bowers
   1. 
Jenna DePaulo
   2. 
Dave Evans
   3. 
Vanessa Hernandez
   4. 
Nick Hoff
   5. 
Eric Hunter
   6. 
Amir K
   7. 
David Rosenberg
   8. 
Tom Vrab

FINAL RESULTS
   1. 
Amir K
   2. 
Tom Vrab
   3. 
Nick Hoff
   4. 
Dave Evans
ULD XVIII FINALS
 

Each round will be at
Flight Bistro & Social Lounge

www.flightoc.com
8082 Adams Ave.
Huntington Beach, CA 92646

corner of Adams Ave. and Beach Blvd.




2009 William E. Word. All rights reserved

eXTReMe Tracker