ULTIMATE LAFF-DOWN XIX



Samuel J Comroe - Ultimate Laff-Down XIX WINNER
Samuel J Comroe
Ultimate Laff-Down XIX
WINNER
 

Brooks Wheelan - 2nd Place finisher
Brooks Wheelan
2nd Place finisher
Chris Adams - 3rd Place finisher
Chris Adams
3rd Place finisher
Paula Faust - 4th Place finisher
Paula Faust
4th Place finisher

Wednesday, January 6, 2010
Preliminary round #1
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Erik Mackenroth
   1. 
Chris Adams
   2. 
Samuel J Comroe
   3. 
Lara Csengody
   4. 
Fuquan Johnson
   5. 
Jamarr John Johnson
   6. 
Andy Kern
   7. 
Eric Koziatek
   8. 
Keith Reza
   9. 
Dulce Maria Solis
  10. 
Dustin Torres
Wednesday, January 13, 2010
Preliminary round #2
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Rosie Tran
   1. 
Mary Patterson Broome
   2. 
William Crespo
   3. 
Craig Coleman
   4. 
Celeste Davis
   5. 
Tim Gaither*
   6. 
Brian Moote
   7. 
Domonique Racquel
   8. 
Andrew Santa Maria
   9. 
Wendy Wilkins
  10. 
Scott Yarborough*

*Tim Gaither dropped out of the quarter finals. Scott Yarborough takes Tim's place.
Wednesday, January 20, 2010
Preliminary round #3
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Wes Martens
   1. 
Uncle Charley
   2. 
Duke Fightmaster
   3. 
Erin Highberg
   4. 
Kitty Kavanagh
   5. 
Hilda Lopez
   6. 
Guy Owen
   7. 
Vince Royale
   8. 
Kris Rubio
   9. 
Paul Sweeney
  10. 
Brooks Wheelan
Wednesday, January 27, 2010
Preliminary round #4
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Patrick Bucher
   1. 
Tim Chizmar
   2. 
David Hukari
   3. 
Tommy Keating
   4. 
Crazy Marvin
   5. 
Dave McRae
   6. 
Alistair Neal
   7. 
Tim Palmer
   8. 
Andy Peters
   9. 
Crystal Romine
  10. 
Eric Wech
Wednesday, February 3, 2010
Preliminary round #5
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Debbie Lockhart
   1. 
Leslie Berger, The Berger with Everything
   2. 
Molly Harper
   3. 
Heather Ho
   4. 
Daniel King
   5. 
Kevin Lahaie
   6. 
Bobby Mascio
   7. 
Craig Mattes
   8. 
Matt Olsen
   9. 
Christian Spicer
  10. 
Kerry Arnold Stephens
Wednesday, February 10, 2010
Preliminary round #6
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Tim Babb
   1. 
Joe Charles
   2. 
Marcellus Cox
   3. 
Kelly Doyle
   4. 
Hark Dulai
   5. 
Gail Gramlich
   6. 
Michael Jordan
   7. 
Julie Lofrano
   8. 
Drew Mercouris
   9. 
Reggie Jr.
  10. 
Mark Schumacher
Wednesday, February 17, 2010
Preliminary round #7
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Jon Tomashefsky
   1. 
Nat Baimel
   2. 
Courtney Black
   3. 
Jerry Brandt
   4. 
Cindy Burns*
   5. 
Chris Kostolefsky
   6. 
Nasry Malak
   7. 
Gwenda Perez
   8. 
Maria Shehata
   9. 
Matthew Stolz*
  10. 
Edna Tagnani

*Matthew Stolz dropped out of the quarter finals. Cindy Burns who finished in fifth place takes Matthew's place.
Wednesday, February 24, 2010
Preliminary round #8
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Wes Martens
   1. 
Doug Davies
   2. 
Jenna DePaulo
   3. 
Lydia Dobbs
   4. 
Jerry Garcia
   5. 
Van Hernan
   6. 
David Moore
   7. 
Rico
   8. 
Howard Serbin
   9. 
James Tierney
  10. 
Ellen Whomsley
Wednesday, March 3, 2010
Preliminary round #9
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Gabe Cardenas
   1. 
Fernando Aragon
   2. 
Krissy Donato
   3. 
Paula Faust
   4. 
Jack Follman
   5. 
Rick Glassman
   6. 
Tim Markowitz
   7. 
Adam Rank
   8. 
Erik Schulte
   9. 
Ron Swallow
  10. 
Leslie Zimmerman
Wednesday, March 10, 2010
Preliminary round #10
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Jeremy Paul
   1. 
Joe Alborn
   2. 
Marc Chester
   3. 
Corey Craig
   4. 
Doug Cross
   5. 
Joey Friedman
   6. 
Paul Liu
   7. 
Margaret Miller
   8. 
Tania Morales
   9. 
Neumann
  10. 
Denise Shue
Wednesday, March 24, 2010
QUARTER-FINALS #1
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Jim Bruce
   1. 
Chris Adams
   2. 
Mary Patterson Broome
   3. 
Joe Charles
   4. 
Uncle Charley
   5. 
Tommy Keating
   6. 
David Moore
   7. 
Guy Owen
   8. 
Keith Reza
   9. 
Edna Tagnani
  10. 
Eric Wech
ULD XIX quarter finals #1
Wednesday, April 7, 2010
QUARTER-FINALS #2
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Ro
   1. 
Cindy Burns
   2. 
Eric Koziatek
   3. 
Andy Peters
   4. 
Vince Royale
   5. 
Mark Schumacher
   6. 
Howard Serbin
   7. 
Maria Shehata
   8. 
Christian Spicer
   9. 
Brooks Wheelan
  10. 
Scott Yarborough
ULD XIX quarter finals #2
Wednesday, April 14, 2010
QUARTER-FINALS #3
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Jonny Loquasto
   1. 
Fernando Aragon
   2. 
Nat Baimel
   3. 
Corey Craig
   4. 
Paula Faust
   5. 
Craig Mattes
   6. 
Brian Moote
   7. 
Alistair Neal
   8. 
Kerry Arnold Stephens
   9. 
Ron Swallow
  10. 
James Tierney
ULD XIX quarter finals #3
Wednesday, April 28, 2010
QUARTER-FINALS #4
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Tommy Keating
   1. 
Joe Alborn
   2. 
Craig Coleman
   3. 
Samuel J Comroe
   4. 
Jenna DePaulo
   5. 
Rick Glassman*
   6. 
Molly Harper
   7. 
Paul Liu
   8. 
Drew Mercouris*
   9. 
Neumann
  10. 
Reggie Jr.

*Rick Glassman dropped out of the semi finals. Drew Mercouris who finished in fifth place takes Rick's place.
ULD XIX quarter finals #4
Wednesday, May 5, 2010
SEMI-FINALS #1
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Lauri Roggenkamp
   1. 
Chris Adams
   2. 
Mary Patterson Broome
   3. 
Craig Coleman
   4. 
Corey Craig
   5. 
Drew Mercouris
   6. 
Reggie Jr.
   7. 
Mark Schumacher
   8. 
Brooks Wheelan
ULD XIX semi finals #1
Wednesday, May 12, 2010
SEMI-FINALS #2
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Joey Rockenstein
Special Guest:  
Shazia Mirza
   1. 
Joe Charles
   2. 
Samuel J Comroe
   3. 
Paula Faust
   4. 
Tommy Keating
   5. 
Brian Moote
   6. 
Andy Peters
   7. 
Howard Serbin
   8. 
Kerry Arnold Stephens
ULD XIX semi finals #2
Wednesday, May 19, 2010
FINALS
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Tom Vrab
Special Guest:  
Robert Murray
   1. 
Chris Adams
   2. 
Mary Patterson Broome
   3. 
Samuel J Comroe
   4. 
Paula Faust
   5. 
Tommy Keating
   6. 
Brian Moote
   7. 
Reggie Jr.
   8. 
Brooks Wheelan

FINAL RESULTS
   1. 
Samuel J Comroe
   2. 
Brooks Wheelan
   3. 
Chris Adams
   4. 
Paula Faust
ULD XIX FINALS

Each round will be at
Flight Bistro & Social Lounge

8082 Adams Ave.
Huntington Beach, CA 92646

corner of Adams Ave. and Beach Blvd.

Call 949-223-0298 for reservations




2010 William E. Word. All rights reserved

eXTReMe Tracker