ULTIMATE LAFF-DOWN XIV



Tom Vrab - Ultimate Laff-Down XIV WINNER
Tom Vrab
Ultimate Laff-Down XIV
WINNER
See Tom Vrab's winning performance
on video at this link

Nick Hoff - 2nd Place finisher
Nick Hoff
2nd Place finisher
Ryan Niemiller - 3rd Place finisher
Ryan Niemiller
3rd Place finisher
Yak - 4th Place finisher
Yak
4th Place finisher

Thursday, February 28, 2008
Preliminary round #1
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Jon Tomashefsky
Special Guest:  
Erik Mackenroth
   1. 
Leon Cowan*
   2. 
Wayne T. Edwards
   3. 
Alan Lebetkin
   4. 
Tom Matthews
   5. 
Rebecca Michael**
   6. 
Nick Spears*
   7. 
Jason Vittorini
   8. 
K-von**
   9. 
Evan Wecksell
  10. 
Annie Wiebe

*Nick Spears dropped out of the quarter finals. Leon Cowan who finished fifth place takes Nick's place
**K-von dropped out of the quarter finals. Rebecca Michael who finished sixth place takes K-von's place
Thursday, March 6, 2008
Preliminary round #2
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Nicole Murlowski
Special Guest:  
Claudia Maittlen-Harris
   1. 
Brenden Bowman
   2. 
Jim Brownfield
   3. 
Joel Bryant
   4. 
Ray Chung
   5. 
Bob Frady
   6. 
Rick Gene
   7. 
Billy Lyday
   8. 
Scott Rosenfeld
   9. 
Marty Ross
  10. 
Sarah Skilling
Wednesday, March 19, 2008
Preliminary round #3
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Ryan Hill
Special Guest:  
Gabby Tary
   1. 
Gabe Cardenas
   2. 
Raul Garcia
   3. 
Steve Halbert
   4. 
Wes Martens
   5. 
Naro
   6. 
Jesus Trejo
   7. 
Peter Tudosio
   8. 
Barry Weisenberg
   9. 
X
  10. 
X
Wednesday, March 26, 2008
Preliminary round #4
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Laura Hayden
Special Guest:  
Erik Mackenroth
   1. 
Fader Fowler
   2. 
Jesus Lopez
   3. 
Sarah Maizes
   4. 
Mario Mann
   5. 
Jeremy Paul
   6. 
Lauri Roggenkamp
   7. 
Tom Vrab
   8. 
Yak
   9. 
Zoltan
  10. 
X
Wednesday, April 2, 2008
Preliminary round #5
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Wes Martens
Special Guest:  
Adam Dodge
   1. 
Ara Anton
   2. 
Jan Bock
   3. 
Molly Harper
   4. 
Charles Jones
   5. 
Kevin Lahaie
   6. 
Tim Markowitz
   7. 
Phil Matthews
   8. 
Robbie Pickard
   9. 
Christian Shirm
  10. 
X
Wednesday, April 9, 2008
Preliminary round #6
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Lauri Roggenkamp
Special Guest:  
Nicole Murlowski
   1. 
Andrey Belikov
   2. 
"Futuristic Comedian"
   3. 
Cate Gary
   4. 
Celeste Davis
   5. 
Tommy Mayo
   6. 
Melissa Villasenor
   7. 
Scott Wheeler
   8. 
Matthew Zint
   9. 
X
  10. 
X
Wednesday, April 16, 2008
Preliminary round #7
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Ara Anton
Special Guest:  
Erik Mackenroth
   1. 
Charles Ball
   2. 
Karl Hess
   3. 
Andrew Kern
   4. 
Alistair Neal
   5. 
Ryan Niemiller
   6. 
Stephanie Paul
   7. 
Joey Rockenstein
   8. 
Matthew Stolz
   9. 
X
  10. 
X
Wednesday, April 23, 2008
Preliminary round #8
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Lauri Roggenkamp
Special Guest:  
William Hale
   1. 
Chris Andre
   2. 
Jefferson Benz
   3. 
Mary Patterson Broome
   4. 
Grant Cotter
   5. 
Adam Dodge
   6. 
Flibbertigibbet
   7. 
Doyle Hanks
   8. 
Brad Meyers
   9. 
David Moore
  10. 
Lisa Pedace
Wednesday, April 30, 2008
Preliminary round #9
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Adam Dodge
Special Guest:  
Adam Hastings
   1. 
Aristotle Athiras
   2. 
Joey Friedman
   3. 
Steven Garza
   4. 
Debbie Lockhart
   5. 
Ed Morin
   6. 
Nicole Murlowski
   7. 
Marie Pettit
   8. 
Sheila Rose
   9. 
Erik Schulte
  10. 
Scott Yarborough
Wednesday, May 7, 2008
Preliminary round #10
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Ara Anton
Special Guest:  
Tom Riehl
   1. 
Joe Braza
   2. 
Ed Frank
   3. 
Katie Hall
   4. 
Nick Hoff
   5. 
David Isaac
   6. 
Vern James
   7. 
Nicole Sirote
   8. 
Peter Vu
   9. 
Tara Walden
  10. 
X
Wednesday, May 14, 2008
QUARTER-FINALS #1
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Jeffrey Isaak
Special Guest:  
Ro
   1. 
Mary Patterson Broome
   2. 
Leon Cowan
   3. 
Steve Halbert
   4. 
Karl Hess
   5. 
Billy Lyday
   6. 
Tommy Mayo
   7. 
Nicole Murlowski
   8. 
Jason Vittorini
   9. 
Tara Walden
  10. 
Zoltan
Wednesday, May 21, 2008
QUARTER-FINALS #2
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Tom Riehl
Special Guest:  
Tara Walden
   1. 
Aristotle Athiras
   2. 
Charles Ball
   3. 
Jan Bock
   4. 
Joel Bryant
   5. 
Raul Garcia*
   6. 
Doyle Hanks
   7. 
Nick Hoff
   8. 
Evan Wecksell
   9. 
Barry Weisenberg
  10. 
Scott Wheeler

*Raul Garcia did not perform in this quarter final.
Wednesday, May 28, 2008
QUARTER-FINALS #3
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Jeffrey Isaak
Special Guest:  
Wes Martens
   1. 
Andrey Belikov
   2. 
Joe Braza
   3. 
Katie Hall**
   4. 
Kevin Lahaie
   5. 
Mario Mann*
   6. 
Brad Meyers
   7. 
Rebecca Michael
   8. 
Ryan Niemiller
   9. 
Tom Vrab**
  10. 
Yak

*Mario Mann did not perform in this quarter final.
**Katie Hall dropped out of the semi finals. Tom Vrab who finished fifth place takes Katie's place
Wednesday, June 4, 2008
QUARTER-FINALS #4
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Wes Martens
Special Guest:  
Laura Hayden
   1. 
Gabe Cardenas
   2. 
"Futuristic Comedian"
   3. 
Adam Dodge
   4. 
Bob Frady
   5. 
Tim Markowitz
   6. 
Stephanie Paul
   7. 
Robbie Pickard
   8. 
Erik Schulte
   9. 
Sarah Skilling
  10. 
Scott Yarborough
Wednesday, June 11, 2008
SEMI-FINALS #1
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Adam Hastings
Special Guest:  
Tom Riehl
   1. 
Bob Frady
   2. 
Karl Hess
   3. 
Tim Markowitz
   4. 
Tommy Mayo
   5. 
Ryan Niemiller
   6. 
Barry Weisenberg
   7. 
Tom Vrab
   8. 
Yak
Wednesday, June 18, 2008
SEMI-FINALS #2
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Celeste Davis
Special Guest:  
Martha Marion
   1. 
Andrey Belikov
   2. 
Jan Bock
   3. 
Mary Patterson Broome
   4. 
Gabe Cardenas
   5. 
Doyle Hanks
   6. 
Nick Hoff
   7. 
Nicole Murlowski
   8. 
Scott Yarborough
Friday, June 27, 2008
FINALS
7:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Jackie Fabulous
Special Guest:  
Robert Murray
   1. 
Mary Patterson Broome
   2. 
Gabe Cardenas
   3. 
Nick Hoff
   4. 
Nicole Murlowski
   5. 
Ryan Niemiller
   6. 
Tom Vrab
   7. 
Barry Weisenberg
   8. 
Yak

FINAL RESULTS
   1. 
Tom Vrab
   2. 
Nick Hoff
   3. 
Ryan Niemiller
   4. 
Yak

ULD XIV FINALS will be at

Khoury's Restaurant
www.khourys.net
110 N. Marina Drive
Long Beach, CA 90803
(562) 598-6800

Google Map of Khoury's Restaurant
See Tom Vrab's winning performance on video at this link

Each round (except for the FINALS) will be at
Fender Avenue Bar And Grill

2466 Fender Ave.
Fullerton, Ca. 92831

between State College Blvd and Placentia Ave.




Ultimate Laff-Down XIV Finals flyer

2008 William E. Word. All rights reserved

eXTReMe Tracker