ULTIMATE LAFF-DOWN VI



Adam Hammer - Ultimate Laff-Down VI WINNER
Adam Hammer
Ultimate Laff-Down VI
WINNER

Brandon Vestal - 2nd Place finisher
Brandon Vestal
2nd Place finisher
Brian Dowell - 3rd Place finisher
Brian Dowell
3rd Place finisher
Brandon Tyra - 4th Place finisher
Brandon Tyra
4th Place finisher

Thursday, May 26, 2005
Preliminary round #1
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Wes Martens
Special Guest:  
Sue Nelson
   1. 
Joe Braza
   2. 
Jay Demtrak
   3. 
Adam Hammer
   4. 
Mike Holton
   5. 
Jeffrey C. Isaak
   6. 
Ted Purnhagen
   7. 
Carlos Saenz
   8. 
Corey Slee
   9. 
Brandon Tyra
  10. 
X
Thursday, June 2, 2005
Preliminary round #2
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Rosie Tran
Special Guest:  
Geoff Keith
   1. 
Joe Castro
   2. 
Brenda Colonna
   3. 
Lynn Epstein
   4. 
Mark Gonzalez
   5. 
Eric Koziatek
   6. 
Ted Mac
   7. 
Adam Montano
   8. 
Joe Palen
   9. 
Evan Wecksell
  10. 
X
Thursday, June 9, 2005
Preliminary round #3
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Tamara Pennington
Special Guest:  
Adam Hammer
   1. 
Benjamin Barrett
   2. 
Doug Cross
   3. 
Mark Haapala
   4. 
Laura Hayden
   5. 
Fritz Hershey
   6. 
Anjelah Johnson
   7. 
David Rosie Rosenberg
   8. 
Kinner Shah
   9. 
Jay Stockwell
  10. 
X
Thursday, June 16, 2005
Preliminary round #4
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Dava Krause
Special Guest:  
Geoff Keith
   1. 
John Carreon
   2. 
Stan-G*
   3. 
John Griggs
   4. 
Jarrod Mac
   5. 
Joseph Neibich
   6. 
Jeremy Paul
   7. 
Eric Schmidt
   8. 
Charlyne Yi*
   9. 
X
  10. 
X

*Charlyne Yi can't make the quarter finals. Stan-G takes her place
Thursday, June 23, 2005
Preliminary round #5
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Adam Hammer
Special Guest:  
Chris Morales
   1. 
Gus Arredondo
   2. 
Shari Becker
   3. 
Rick Gene
   4. 
Doyle Hanks
   5. 
Christopher Heard
   6. 
Mike Landa
   7. 
Jonny Loquasto
   8. 
Wes Martens
   9. 
Brian "Kook" Roberts
  10. 
Jim Sheekey
Thursday, June 30, 2005
Preliminary round #6
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Edmund Johnson
Special Guest:  
Lynn Epstein
   1. 
Paul Bement
   2. 
Ty Catch
   3. 
Brian Dowell
   4. 
John Gardner
   5. 
Raul Gonzalez
   6. 
Chad Little
   7. 
Jessica Marchant
   8. 
Dixon Matthews
   9. 
Tim Roland
  10. 
Rob Sanz
Thursday, July 7, 2005
Preliminary round #7
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Sue Nelson
Special Guest:  
Devin Dugan
   1. 
Joel Bryant
   2. 
Smiley Calderon
   3. 
Timothy Deshler
   4. 
Joe Faina
   5. 
Marybeth Murphy
   6. 
Sean Patrick Murphy
   7. 
Debbie Praver
   8. 
Jeremy Ramey
   9. 
Jim Tierney
  10. 
Kenny Williams
Thursday, July 14, 2005
Preliminary round #8
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Aristotle Athiras
Special Guest:  
Geoff Keith
   1. 
Anthony Adornetto
   2. 
Ara Anton
   3. 
Matt Claybrooks
   4. 
Chris Franjola
   5. 
Casual Friday
   6. 
Kenny Klein
   7. 
Brian Sommers
   8. 
Matthew Stolz
   9. 
Julie Suronen
  10. 
X
Thursday, July 21, 2005
Preliminary round #9
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Laura Hayden
Special Guest:  
X
   1. 
Mark Fry
   2. 
Jason Garthoffner
   3. 
Shaun Latham
   4. 
David Martinez
   5. 
Devin McGovern
   6. 
Funny Plumber and Mom
   7. 
Joe Sullivan
   8. 
Brandon Vestal
   9. 
X
  10. 
X
Thursday, July 28, 2005
Preliminary round #10
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Aristotle Athiras
Special Guest:  
Lynn Epstein
   1. 
Lee Godden
   2. 
Natalie Gray
   3. 
Patty Juliano
   4. 
Ron Lewis
   5. 
Claudia Maittlen-Harris
   6. 
Kevin Rafferty
   7. 
Dave Reinitz
   8. 
Brad Schecter
   9. 
Bob Schembre
  10. 
X
Thursday, August 4, 2005
QUARTER-FINALS #1
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Shari Becker
Special Guest:  
Tom Riehl
   1. 
Joel Bryant
   2. 
Ty Catch
   3. 
Brian Dowell
   4. 
Rick Gene
   5. 
Anjelah Johnson*
   6. 
Kenny Klein
   7. 
Shaun Latham**
   8. 
Ted Mac**
   9. 
Joseph Neibich
  10. 
Kenny Williams

*Anjelah Johnson did not perform in this quarter final.
**Shaun Latham can't make the semi finals. Ted Mac takes his place
Thursday, August 11, 2005
QUARTER-FINALS #2
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Erik Mackenroth
Special Guest:  
Geoff Keith
   1. 
Matt Claybrooks
   2. 
Raul Gonzalez
   3. 
Doyle Hanks
   4. 
Laura Hayden
   5. 
Christopher Heard
   6. 
Jeffrey C. Isaak
   7. 
David Martinez
   8. 
Claudia Maittlen-Harris
   9. 
Sean Patrick Murphy
  10. 
Evan Wecksell
Thursday, August 18, 2005
QUARTER-FINALS #3
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Ara Anton
Special Guest:  
Laura Hayden
   1. 
John Carreon
   2. 
Stan-G
   3. 
Mark Haapala
   4. 
Jonny Loquasto
   5. 
Jessica Marchant
   6. 
Adam Montano
   7. 
Ted Purnhagen*
   8. 
Brad Schecter
   9. 
Matthew Stolz
  10. 
Brandon Vestal

*Ted Purnhagen did not perform in this quarter final.
Thursday, August 25, 2005
QUARTER-FINALS #4
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Claudia Maittlen-Harris
Special Guest:  
Erik Mackenroth
   1. 
Benjamin Barrett
   2. 
Lynn Epstein
   3. 
Casual Friday
   4. 
Natalie Gray
   5. 
Adam Hammer
   6. 
Ron Lewis
   7. 
Jarrod Mac*
   8. 
Funny Plumber and Mom
   9. 
Jeremy Ramey
  10. 
Brandon Tyra

*Jarrod Mac did not perform in this quarter final.
Thursday, September 1, 2005
SEMI-FINALS #1
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Tom Riehl
Special Guest:  
Rebecca Arthur
   1. 
Raul Gonzalez
   2. 
Mark Haapala
   3. 
Jeffrey C. Isaak
   4. 
Jonny Loquasto
   5. 
Ted Mac
   6. 
Sean Patrick Murphy
   7. 
Jeremy Ramey
   8. 
Brandon Vestal
Thursday, September 8, 2005
SEMI-FINALS #2
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Sue Nelson
Special Guest:  
Vince Harper
   1. 
Benjamin Barrett
   2. 
John Carreon
   3. 
Ty Catch
   4. 
Brian Dowell
   5. 
Adam Hammer
   6. 
Laura Hayden
   7. 
Joseph Neibich
   8. 
Brandon Tyra
Thursday, September 15, 2005
FINALS
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Bernadette Balagtas
Special Guest:  
Geoff Keith
   1. 
Brian Dowell
   2. 
Adam Hammer
   3. 
Laura Hayden
   4. 
Jeffrey C. Isaak
   5. 
Jonny Loquasto
   6. 
Sean Patrick Murphy
   7. 
Brandon Tyra
   8. 
Brandon Vestal

FINAL RESULTS
   1. 
Adam Hammer
   2. 
Brandon Vestal
   3. 
Brian Dowell
   4. 
Brandon Tyra

Each round will be at
Martini Blues
5874 Edinger Avenue
Huntington Beach, CA 92649
714-840-2129

 



2005 William E. Word. All rights reserved

eXTReMe Tracker