ULTIMATE LAFF-DOWN IX



Russell Bell - Ultimate Laff-Down IX WINNER
Russell Bell
Ultimate Laff-Down IX
WINNER
See Russell Bell's winning performance
on video at this link

Buzzy Enniss - 2nd Place finisher
Buzzy Enniss
2nd Place finisher
Lamont Bonman - 3rd Place finisher
Lamont Bonman
3rd Place finisher
Chris Bennett - 4th Place finisher
Chris Bennett
4th Place finisher

Thursday, June 22, 2006
Preliminary round #1
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Christina Pazsitzky
Special Guest:  
Patrick Hanifin
   1. 
Sarah Blevins
   2. 
Lamont Bonman
   3. 
Joe Faina
   4. 
Tyler Foley
   5. 
Henrietta
   6. 
Nick Hoff
   7. 
Christina McGrath
   8. 
David Moore
   9. 
Carlos Saenz
  10. 
Jim Sheekey
Thursday, June 29, 2006
Preliminary round #2
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Wes Martens
Special Guest:  
Patrick Hanifin
   1. 
John Carreon
   2. 
Joe Castro
   3. 
Correne Kristiansen
   4. 
Ted Mac
   5. 
Paul Osgood
   6. 
Jeremy Paul
   7. 
Smiley
   8. 
Danielle Stewart
   9. 
Peter Tudosio
  10. 
Cliff Turner
Thursday, July 6, 2006
Preliminary round #3
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Special Host:  
Jeffrey Peterson
   1. 
Russ Binder
   2. 
Mary-Patterson Broome
   3. 
Ty Catch*
   4. 
Ed Frank
   5. 
Guy Groves
   6. 
John Luksetich
   7. 
Cassie Pappas
   8. 
Brad Schecter*
   9. 
Jay Szech
  10. 
X

*Ty Catch can't make the quarter finals. Brad Schecter who finished fifth place takes Ty's place
Thursday, July 13, 2006
Preliminary round #4
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Christina Walkinshaw
Special Guest:  
Christina Pazsitzky
   1. 
John Antonino
   2. 
AP
   3. 
Benjamin Barrett
   4. 
BJ McEvilly
   5. 
Joseph Neibich
   6. 
Dave Sievers
   7. 
Jim Tierney
   8. 
Lesley Tsina
   9. 
Ruby Wendell
  10. 
Scott Wheeler
Thursday, July 20, 2006
Preliminary round #5
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Special Host:  
Jesse Cash
   1. 
Chris Adams
   2. 
Chris Bennett
   3. 
Joe Braza
   4. 
ColbyD
   5. 
Sarah Hyland
   6. 
Anna Lane*
   7. 
Mariano Rodriguez*
   8. 
JoAnna Ross
   9. 
L.G. Ross
  10. 
X

*Mariano Rodriguez can't make the quarter finals. Anna Lane who finished fifth place takes Mariano's place
Thursday, July 27, 2006
Preliminary round #6
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Christina Pazsitzky
Special Guest:  
Lynn Epstein
   1. 
Buzzy Enniss
   2. 
Chris Fierst
   3. 
Timothy Deshler
   4. 
Raul Gonzalez
   5. 
Fritz Hershey
   6. 
Wes Martens
   7. 
Jen Messina
   8. 
Dave Reinitz
   9. 
Joe Sullivan
  10. 
K-Von
Thursday, August 3, 2006
Preliminary round #7
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Patrick Hanifin
Special Guest:  
Wes Martens
   1. 
Merrill Davis
   2. 
Doyle Hanks
   3. 
Will Hastings
   4. 
Beverly Haut
   5. 
Phil Matthews
   6. 
Cameron Mirochnick
   7. 
J Chris Newberg
   8. 
Neumann
   9. 
Bob Schembre
  10. 
Iliza Shlesinger
Thursday, August 10, 2006
Preliminary round #8
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Bob Schembre
Special Guest:  
Christina Pazsitzky
   1. 
The Blindeyedog
   2. 
Robert Dadourian
   3. 
Tony Dang
   4. 
Erin Hart
   5. 
Carlos Kotkin
   6. 
Paul Lucero
   7. 
David Marley
   8. 
Thai Rivera
   9. 
Tim Shaw
  10. 
Matthew Stolz
Thursday, August 17, 2006
Preliminary round #9
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Wes Martens
Special Guest:  
Bob Schembre
   1. 
Janice Bock
   2. 
Tim Chizmar
   3. 
John Coppersmith
   4. 
Shawn Halpin
   5. 
Patty Juliano
   6. 
Paul J Kelly
   7. 
Jonny Loquasto
   8. 
Sarah Newell
   9. 
Lauri Roggenkamp
  10. 
Evan Wecksell
Thursday, August 24, 2006
Preliminary round #10
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Christina Walkinshaw
Special Guest:  
Patrick Hanifin
   1. 
Gus Arredondo
   2. 
Russell Bell
   3. 
Keith Curtis
   4. 
Georgie Gee
   5. 
Jeffrey C. Isaak
   6. 
Alistair Neal
   7. 
Georgia Van Cuylenburg
   8. 
X
   9. 
X
  10. 
X
Thursday, August 31, 2006
QUARTER-FINALS #1
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Christina Pazsitzky
Special Guest:  
Adam Hammer
   1. 
AP
   2. 
Chris Bennett
   3. 
Joe Castro
   4. 
Robert Dadourian
   5. 
Buzzy Enniss
   6. 
Shawn Halpin
   7. 
Will Hastings
   8. 
Cassie Pappas
   9. 
Jeremy Paul
  10. 
Evan Wecksell
Thursday, September 7, 2006
QUARTER-FINALS #2
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Christina Pazsitzky
Special Guest:  
Erik Mackenroth
   1. 
Benjamin Barrett
   2. 
Lamont Bonman
   3. 
Guy Groves
   4. 
Jeffrey C. Isaak
   5. 
Anna Lane
   6. 
Ted Mac
   7. 
Alistair Neal
   8. 
Iliza Shlesinger
   9. 
Cliff Turner
  10. 
K-Von
Thursday, September 14, 2006
QUARTER-FINALS #3
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Tom Riehl
Special Guest:  
Erik Mackenroth
   1. 
Chris Adams
   2. 
Gus Arredondo
   3. 
Doyle Hanks
   4. 
Sarah Hyland*
   5. 
Patty Juliano
   6. 
Jen Messina
   7. 
Thai Rivera
   8. 
Lauri Roggenkamp
   9. 
Tim Shaw
  10. 
Jay Szech

*Sarah Hyland did not perform in this quarter final.
Thursday, September 21, 2006
QUARTER-FINALS #4
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Erik Mackenroth
Special Guest:  
Tom Riehl
   1. 
Russell Bell
   2. 
Sarah Blevins
   3. 
Nick Hoff
   4. 
David Moore
   5. 
Joseph L Neibich
   6. 
J Chris Newberg
   7. 
Dave Reinitz
   8. 
Brad Schecter*
   9. 
Matthew Stolz
  10. 
Ruby Wendell*

*Brad Schecter and Ruby Wendell did not perform in this quarter final.
Thursday, September 28, 2006
SEMI-FINALS #1
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Special Host:  
Adam Hammer
   1. 
Chris Bennett
   2. 
Shawn Halpin
   3. 
Will Hastings
   4. 
David Moore
   5. 
Thai Rivera
   6. 
Lauri Roggenkamp
   7. 
Tim Shaw
   8. 
Iliza Shlesinger
Thursday, October 5, 2006
SEMI-FINALS #2
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Sue Nelson
Special Guest:  
Tymon Shipp
   1. 
Russell Bell
   2. 
Lamont Bonman
   3. 
Buzzy Enniss
   4. 
Doyle Hanks
   5. 
Jeffrey C. Isaak
   6. 
Joseph L Neibich
   7. 
J Chris Newberg*
   8. 
K-Von
*J Chris Newberg did not perform in this semi final.
Thursday, October 12, 2006
FINALS
8:30 PM Start
Photos from this show click here


Host:  
Bernadette Balagtas
Special Guest:  
Sam Ventura
   1. 
Russell Bell
   2. 
Chris Bennett
   3. 
Lamont Bonman
   4. 
Buzzy Enniss
   5. 
Will Hastings
   6. 
Jeffrey C. Isaak
   7. 
Thai Rivera
   8. 
Iliza Shlesinger

FINAL RESULTS
   1. 
Russell Bell
   2. 
Buzzy Enniss
   3. 
Lamont Bonman
   4. 
Chris Bennett

Each round will be at
Martini Blues
5874 Edinger Avenue
Huntington Beach, CA 92649
714-840-2129

 



2006 William E. Word. All rights reserved

eXTReMe Tracker